Pán prsteňov nie je obrazom nepokojného 20. storočia

Autor: Matúš "Loki" Hyžný, Pridané: 16. 12. 2016, 14:14

Ako komentár k Pánovi prsteňov môžeme v osobnej korešpondencii J.R.R. Tolkiena nájsť tieto slová: „V diele nie je žiadna alegória, či už odkazujúca na morálku, politiku alebo súčasné dianie.“ Jaroslav Rihák, režisér skvelej rozhlasovej adaptácie Tolkienovho románu, však v nedávnom rozhovore zastáva opačný názor. Nikto samozrejme nemá monopol na interpretáciu akéhokoľvek literárneho diela, avšak ignorovanie Tolkienovho osobného pohľadu na jeho vlastné dielo pri formulácii takých závažných tvrdení, aké urobil Rihák, považujem za prešľap.
. . . Viac

 
 

Pozvánka na Kozmodróm

Autor: Elendilka, Pridané: 18. 10. 2016, 09:45

Kozmodróm 2016

Občianske združenie SciFi Guide pripravuje v spolupráci so Strediskom kultúry Bratislava Nové Mesto na Vajnorskej ulici ôsmy ročník festivalu vedeckej fantastiky s názvom Kozmodróm. Podujatie sa uskutoční 22. októbra v priestoroch SK Vajnorská.


Hlavnou líniou Kozmodrómu 2016 je pásmo prednášok, ktoré sa budú konať v hlavnej sále. Prispeli doň profesionálni prednášajúci, ako aj nadšenci z radu fanúšikov. Leitmotívom pásma bude téma „Do nekonečna a ešte ďalej“, ktorá korešponduje s hlavnými príspevkami.
. . . Viac

 
 

Pozvánka na festival GameCon 2016

Autor: www.gamecon.cz, Pridané: 31. 05. 2016, 12:37

GameCon

V dňoch 21. - 24. 7.2016 sa v Pardubiciach bude konať 22. ročník najväčšieho festivalu nepočítačových hier v ČR GameCon, tentokrát s leitmotívom Mafie: Nabídka, která se neodmítá.

Program obsahuje množstvo RPG vrátane majstrovstiev v Dračím Doupěti, larpy, voľné ako aj turnajové hranie doskoviek, wargaming, rôzne akčné hry, improshow, koncert a veľa ďalšieho.

Prihlasovanie na festival práve prebieha na www.gamecon.cz, tak neváhajte a dorazte, tešíme sa na vás!
 
 

Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa ako koncert

Autor: XL group, Pridané: 11. 01. 2016, 13:33

Máme dobrú správu pre všetkých fanúšikov filmu a hudby z Pána prsteňov.

AAAAA Legenda o Prsteni znovu ožíva, tentokrát v unikátnom filmovom predstavení na gigantickom filmovom plátne za doprovodu 250-členného symfonického orchestra, 100-členného zboru a zahraničných sólistov.

Ako si isto pamätáte, slovenské publikum s napätím očakávalo premiéru tohto „veľkofilmu storočia“ a dočkalo sa 10. januára 2002. Neuveriteľná návštevnosť vtedy dosiahla rekordné číslo 218 tisíc divákov. Teraz majú diváci po prvý krát možnosť vidieť toto majstrovské dielo v HD kvalite na ploche viac ako 150 m2, v pôvodnom znení so slovenskými titulkami. Jedinečné spojenie veľkolepej projekcie so živým hudobným doprovodom sľubuje skutočne fantastický zážitok.


. . . Viac
 
 

J. R. R. Tolkien by dnes oslávil 124. narodeniny

Autor: Dagmar Caganová, Pridané: 03. 01. 2016, 19:05

Tolkien

Jeden Prsteň vládne všetkým...

John Ronald Reuel Tolkien sa narodil 3. januára 1892 v juhoafrickom meste Bloemfontein. Ako trojročný sa spolu s matkou Mabel a mladším bratom Hilarym presťahoval do Anglicka, kde ich zastihla správa, že jeho otec Arthur v Afrike zomrel. Vyrastal v dedinke Sarehole neďaleko Birminghamu, ktorej pokojné prostredie plné zelene sa stalo predobrazom Kraja.

Tolkien pôsobil na Oxfordskej univerzite ako profesor anglosaštiny a neskôr anglického jazyka a literatúry. S manželkou Edith mal štyri deti, jeho syn Christopher doteraz edituje a vydáva diela z otcovej pozostalosti. Tolkien počas svojho života nenapísal len Hobita a Pána Prsteňov. Ako asistent pracoval na Oxforde na Novoanglickom slovníku a so svojim priateľom E. V. Gordonom vydal preklad básne Sir Gawain a Zelený rytier. Celoživotné dielo, na ktorom mu najviac záležalo, Silmarillion, vyšlo až po jeho smrti v roku 1977.

V roku 1972 obdržal Tolkien čestný doktorát z literatúry na Oxfordskej univerzite a za prínos k filológii Rád Britského impéria od kráľovnej. Zomrel 2. septembra 1973 vo veku 81 rokov.

 
 

Pozvánka na festival Kozmodróm 2015

Autor: SciFi Guide, Pridané: 20. 10. 2015, 07:54

AAAAA

Občianske združenie SciFi Guide pripravuje v spolupráci so Strediskom kultúry Bratislava Nové Mesto na Vajnorskej ulici už siedmy ročník festivalu vedeckej fantastiky s názvom Kozmodróm. Podujatie sa uskutoční 24. októbra v priestoroch SK Vajnorská.

Hlavnou líniou Kozmodrómu 2015 je pásmo deviatich prednášok, ktoré sa budú konať v hlavnej sále. Prispeli doň profesionálni prednášajúci, ako aj nadšenci z radu fanúšikov. Leitmotívom pásma budú „hviezdne návraty“ a preto sa mnoho príspevkov bude zaoberať touto témou. Návštevníci si budú môcť vypočuť prednášky o návratoch sci-fi seriálov, či filmov, o novej verzii legendárnych Aktov-X a keďže fanúšikov čaká na konci roka aj premiéra ďalších Hviezdnych vojen, účastníci sa budú môcť dozvedieť novinky sprevádzajúce tento film.


. . . Viac
 
 

Roztaviť a predať – z čoho (ne)vyrobiť Prsteň moci?

Autor: Fealiath, Pridané: 03. 09. 2015, 08:01

O Prsteňoch moci a o Jednom/Vládnucom prsteni sa už popísali mraky článkov, ktoré rozoberali zdroje Tolkienovej inšpirácie, ako samotný prsteň fungoval, akú moc prepožičiaval a podobne. V tomto článku sa bližšie pozrieme „na zúbok“ zlatu a iným materiálom, ktoré mal Sauron k dispozícii a pokúsime sa zodpovedať otázku, či sa mohol Sauron vyhnúť zničeniu Prsteňa, ak by použil iný materiál ako zlato a či je vlastne zničenie prsteňa jeho vhodením do lávy vôbec možné.


. . . Viac
 
 
 
 
 

www.TOLKIEN.sk

Vitajte na stránkach občianskeho združenia Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky. Nájdete tu mnohé zaujímavé informácie zo sveta profesora J.R.R. Tolkiena, ale aj zo sveta mnohých iných fantasy a sci-fi diel.


SlavCon
 
Google+
 

Partneri

Kníhkupectvo Preškoly.sk Porovnanie cien kníh SlavCon Angrenost Ramgad SciFi-Guide.net Fantasy a sci-fi knihy Fantazeen Fantasy podľa skutočnosti LARP klub Košice o.z. DRAKKARIA - pohanský a šermířský obchod Laeg Mortemir Databáza postáv
 

Login:

Heslo: